40 lat ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego
W 2018 r. przypada jubileusz 40-lecia istnienia Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Z tej okazji w Załęczu Wielkim zorganizowano konferencję pod hasłem: ,,Załęczański Park Krajobrazowy – 40 lat ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Wielkiego Łuku Warty”.
W spotkaniu udział wziął Kazimierz Perek, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi, który przekazał gratulacje i wyrazy uznania za dotychczasową, tak istotną pracę jednostki. ,,Działania na rzecz lokalnego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego zasługują na najwyższe uznanie" –podkreślił Kazimierz Perek.
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele świata nauki, kultury, administracji oraz reprezentanci instytucji realizujących zadania związane z ochroną środowiska. Spotkanie było doskonałą okazją do dyskusji na temat znaczenia parków krajobrazowych w ochronie przyrody oraz edukacji ekologicznej, a także wymiany poglądów i doświadczeń. Uczestnicy mogli także wziąć udział w warsztatach entomologicznych.
Koncepcja parku krajobrazowego zrodziła się już w latach 40. ubiegłego stulecia. Pierwsza taka forma ochrony przyrody w Polsce powstała w 1976 r. Główną ideą utworzenia parków była ochrona terenów ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe. Niezwykle ważnym elementem funkcjonowania tej formy ochrony przyrody jest zachowanie tradycyjnego krajobrazu, a jednocześnie prowadzenie aktywnej edukacji przyrodniczej i krajobrazowej oraz udostępnianie społeczeństwu terenu parku, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Fot.: Wanda Pogorzelska