Bocian czarny online
Na stronie internetowej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi można na żywo oglądać bociany czarne, gniazdujące na terenie województwa łódzkiego.
Przygotowanie tego nietypowego spektaklu wymagało podjęcia szeregu działań jeszcze przed powrotem bocianów do Polski. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi wydał stosowną zgodę i w styczniu leśnicy oraz ornitolodzy wytypowali dwa stanowiska gniazdowania bocianów w województwie łódzkim. W marcu zainstalowano kamery, tak aby na przylot tych niezwykłych ptaków wszystko było gotowe. Wkrótce do apartamentu usytuowanego na sośnie wprowadzili się nowi mieszkańcy.
Piękna para czarnych bocianów wykonała rytualny taniec godowy, po czym przynosząc mech i gałęzie urządziła sobie nowe lokum. Wkrótce w wyniku dramatycznych okoliczności bociany opuściły gniazdo i wydawało się, że już do niego nie powrócą, jednak niespodziewanie pojawiły się tam znowu. Ich dalsze perypetie można podglądać na żywo online.
Skryty tryb życia oraz stosunkowo niewielka liczebność ptaków sprawiają, że ich obserwacja jest utrudniona. Na przełomie XIX i XX wieku bocianów czarnych w Polsce było niewiele. W 1966 roku liczebność całkowitą szacowano na 500-530 par lęgowych. W latach 1981-1982 wartości te wynosiły 800-900 par lęgowych. Obecnie szacuje się, że w Polsce żyje ok. 1400-1600 par bociana czarnego. Ptaki te podlegają ochronie ścisłej, a monitoring i ochrona populacji wymaga prowadzenia szeregu skoordynowanych działań leśników, naukowców i miłośników przyrody.
Transmisja online, dzięki której możemy podglądać te piękne ptaki to efekt wspólnego projektu edukacyjnego Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, Uniwersytetu Łódzkiego oraz Komitetu Ochrony Orłów. To przedsięwzięcie, realizowane na terenie województwa łódzkiego, jest jednym z niewielu takich w Europie.
Fot.: iStockphoto.com/agrisk