Dąbrowa Niepodległości
W województwie łódzkim w niezwykły sposób uczczone zostało 100-lecie odzyskania niepodległości. 1 grudnia 2018 r. otwarto Dąbrowę Niepodległości, żywy pomnik przyrody i wyjątkowy pomnik historii regionu łódzkiego. W wydarzeniu uczestniczył Kazimierz Perek Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi.
Dąbrowa Niepodległości to skupisko 100 solidnych dębów szypułkowych, które były świadkami wydarzeń rozgrywających się w czasie I wojny światowej. Ten wyjątkowy pomnik rozpościera się w południowej części „Lasów Osadzkich” należących do historycznej „Puszczy Bolemowskiej” – dziś „Bolimowskiej”. Należy on do Wspólnoty Lasów Osady Bolimów, w przyszłym roku świętującej 500-lecie swego istnienia. Obecnie obszar ten wchodzi w skład Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. To właśnie tam po raz pierwszy na froncie wschodnim wykorzystane zostały gazy bojowe.
10 marca 2018 r. Wspólnota Lasów Osady Bolimów podjęła uchwałę intencyjną w sprawie uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości. W inicjatywę tę włączyli się: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, przygotowując opis przedmiotowych drzew i ich położenie, charakterystykę walorów przyrodniczych i historycznych terenu, oraz Fundacja „Przydrożne lekcje historii”, opracowując walory naukowe.
Otwarcie Dąbrowy Niepodległości było częścią podniosłej uroczystości w gminie Bolimów, którą zapoczątkowała ceremonia pochówku szczątków żołnierzy obu armii walczących nad Rawką w latach 1914–1915. W ceremonii uczestniczyli m. in.: duchowni trzech kościołów (katolickiego, ewangelickiego i prawosławnego), przedstawiciele samorządów, lokalnej społeczności oraz przedstawiciele administracji państwowej. Odczytano okolicznościowy list Kancelarii Prezydenta RP, złożono wieńce i zapalono znicze. Odpalono także symboliczną salwę honorową.
Uroczystości zakończono w Gminnym Ośrodku Kultury w Bolimowie, gdzie odbyła się prezentacja wyników badań naukowych pod kierownictwem dr Anny Zalewskiej zrealizowanych w latach 2014–2018 w ramach projektu „Archeologiczne Przywracanie Pamięci o Wielkiej Wojnie. Materialne pozostałości życia i śmierci w okopach na froncie wschodnim oraz stan przemian krajobrazu pobitewnego w rejonie Rawki i Bzury”.
Fot.: Krzysztof Pira