Decyzja środowiskowa dla linii kolejowej C-E 65
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi Kazimierz Perek wydał decyzję środowiskową dotyczącą prac na linii kolejowej nr C-E 65 na odcinku Chorzów Batory - Tarnowskie Góry - Karsznice - Inowrocław - Bydgoszcz - Maksymilianowo - odcinek realizacyjny granica województw śląskiego i łódzkiego - Zduńska Wola Karsznice.
Inwestycja obejmuje prace na linii kolejowej nr 131 na odcinku położonym w województwie łódzkim, pomiędzy granicą województw śląskiego i łódzkiego, a miejscowością Zduńska Wola Karsznice wraz z liniami 542 i 739 (łącznice linii 131 z linią 14). Linia nr 131 wchodzi w skład tzw. linii C-E 65 – magistrali kolejowej o międzynarodowym znaczeniu, na którą na terenie Polski składa się szereg linii kolejowych. Magistrala C-E 65 przebiega przez miasta: Gdynia – Tczew – Chorzów Batory – Tychy – Bielsko-Biała – Zwardoń.
Z uwagi na znaczenie trasy oraz wzmożoną eksploatację konieczna jest gruntowna przebudowa infrastruktury, co przyczyni się do znacznej poprawy jakości i bezpieczeństwa transportu. Inwestycja poprawi parametry techniczne torów oraz obiektów inżynieryjnych oraz znacznie usprawni ruch kolejowy. Skrócony zostanie czas podróży oraz zwiększy się bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych.
W ramach przedsięwzięcia wykonana zostanie kompleksowa wymiana nawierzchni na odcinkach, na których obecnie konieczne jest ograniczenie prędkości, wzmocnione zostanie podtorze oraz przebudowane zostaną głowice stacyjne. Planuje się także remonty peronów oraz obiektów inżynieryjnych, konserwację, wymianę i przedłużanie przepustów, przebudowę sieci trakcyjnej oraz linii teletechnicznych. Działania te przyczynią się do zmniejszenia negatywnego oddziaływania transportu kolejowego na środowisko, umożliwią skrócenie czasu przejazdu oraz zwiększą dostępność do transportu kolejowego. Planowane prace pozytywnie wpłyną na poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego, przewożonych ładunków oraz ruchu drogowego na przejazdach kolejowych.
Na terenie województwa łódzkiego prace będą prowadzone w powiatach:
- pajęczańskim (Działoszyn, Siemkowice, Kiełczygłów);
- bełchatowskim (Rusiec);
- łaskim (Widawa, Sędziejowice);
- zduńskowolskim (Zduńska Wola).
Kompleksowa modernizacja znacznie usprawni ruch kolejowy, co może pozytywnie wpłynąć na rozwój całego województwa. Projekt ma znaczenie nie tylko lokalnie, przyczyni się bowiem do poprawy jakości transportu pasażerskiego i towarowego w skali kraju.
Fot.: iStockphoto.com/mbbirdy