Dlaczego warto chronić pozostałości naturalnych ekosystemów na terenie miasta?
W piątek 20 października 2017 r. w Łodzi w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Krajobrazu odbył się spacer krajobrazowy zorganizowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Łodzi. Uczestnicy mieli okazję odkryć inne oblicze miasta, poznać jego tętniące życiem, bogate przyrodniczo, a nawet dzikie przestrzenie. Hasło łódzkiego spaceru krajobrazowego ''Dlaczego warto chronić pozostałości naturalnych ekosystemów na terenie miasta?".
Spacer obejmował tereny zespołu przyrodniczo-krajobrazowego ''Międzyrzecze Neru i Dobrzynki” oraz użytku ekologicznego ''Olsy nad Nerem”. Ner to największa łódzka rzeka, silnie związana z miastem, jego rozwojem i historią. Jednocześnie tworzy malowniczy i naturalny krajobraz, nietypowy dla dużej aglomeracji miejskiej. Dolina Neru wraz dopływami pełni funkcję korytarza ekologicznego. Z kolei Dobrzynka to rzeka związana głównie z historią Pabianic. Uchodzi do Neru w pobliżu południowo-zachodniej granicy Łodzi. Urozmaicona rzeźba tego terenu oraz głęboko wycięte doliny i bogata roślinność tworzą malowniczy i różnorodny krajobraz.
Teren użytku ekologicznego ''Olsy nad Nerem” także znacznie odbiega od stereotypowego postrzegania Łodzi. Obejmuje podmokłe lasy zlokalizowane w dolinie rzeki. Znajdują się tu bardzo dobrze zachowane płaty olsu porzeczkowego. Całość ma niebagatelne znaczenie dla zachowania bioróżnorodności w tej części Łodzi.
Spotkanie przyrodników, którzy prowadzili spacer oraz mieszkańców miasta było doskonałą okazją do dyskusji na temat pozostałości naturalnych ekosystemów na terenie Łodzi. Rozmawiano także o znaczeniu lokalnego krajobrazu, potrzebie jego ochrony oraz o roli, jaką ma w codziennym życiu mieszkańców miasta. Uczestnicy spaceru otrzymali publikacje o walorach przyrodniczych województwa łódzkiego.
Spacery krajobrazowe organizowane są w całej Polsce w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Krajobrazu, święta zainicjowanego przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Celem spacerów jest przekazanie uczestnikom wiedzy na temat danego krajobrazu, w tym jego historii, procesów, które wpływają na jego kształt, funkcji, jakie pełni lub ewentualnych zagrożeń.
Informacje na temat poszczególnych spacerów krajobrazowych zostały zamieszczone w Geoserwisie - portalu mapowym Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Więcej informacji o Dniu Krajobrazu i spacerach krajobrazowych
Fot.: RDOŚ w Łodzi