Dożynki Prezydenckie w Spale
W tym roku mija 90 lat od pierwszych prezydenckich dożynek, które w 1927 roku zostały zorganizowane przez Prezydenta Ignacego Mościckiego. Tradycyjnie jest to radosne święto plonów i dziękczynienia za zbiory, stanowiące ukoronowanie ciężkiej pracy na roli.
Tegoroczne uroczystości odbywały się 16 i 17 września 2017 roku. Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia obchodów był konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Celem współzawodnictwa było kultywowanie tradycji sztuki ludowej, pielęgnowanie regionalnych zwyczajów oraz promocja wsi.
W niedzielę 17 września w głównych uroczystościach dożynkowych uczestniczył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką. W wydarzeniu wziął także udział Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi Kazimierz Perek. Obchody rozpoczęły się Mszą św., w trakcie której poświęcono wieńce dożynkowe. Następnie barwny korowód dotarł na miejsce Ceremoniału Dożynkowego prowadzonego przez Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.
Wśród licznych atrakcji dożynkowych zorganizowano także krainę zabaw dla dzieci, kiermasz tradycyjnych specjałów, występy zespołów ludowych oraz Miasteczko Regionów. W centrum Spały pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi przygotowali specjalne stoisko edukacyjne, gdzie zaprezentowali informacje dotyczące obszarów Natura 2000 oraz innych form ochrony przyrody, odpowiadali na pytania odwiedzających gości oraz rozdawali materiały promujące przyrodę województwa łódzkiego. Dla dzieci i młodzieży zorganizowane zostały gry i zabawy sprawdzające wiedzę przyrodniczą i kształtujące świadomość ekologiczną. Stoisko RDOŚ w Łodzi cieszyło się sporym zainteresowaniem, uwagę odwiedzających zwracał zwłaszcza poradnik Bóbr europejski ochrona i zapobieganie szkodom, opracowany przez pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi, w ramach projektu Ochrona bobra europejskiego na terenie województwa łódzkiego. Poradnik zawiera informacje na temat biologii bobra, jego zwyczajów, inżynierskiej działalności, znaczenia dla środowiska przyrodniczego, ochrony prawnej oraz procedury szacowania szkód.
Fot.: Krzysztof Sitkowski/ KPRP