Finał największej, miejskiej inwestycji w Tomaszowie Mazowieckim
26 kwietnia 2016 r. w miejscowości Smardzewice w powiecie tomaszowskim odbyło się spotkanie podsumowujące realizację projektu Modernizacja oczyszczalni ścieków i skanalizowanie części aglomeracji Tomaszowa Mazowieckiego. W wydarzeniu uczestniczył Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi Kazimierz Perek.
Za realizację projektu odpowiadał Zakład Gospodarki Wodno–Kanalizacyjnej w Tomaszowie Mazowieckim. W ramach inwestycji przeprowadzono kompleksową rozbudowę i modernizację systemu odprowadzenia ścieków na terenie aglomeracji. Wybudowano ponad 100 km sieci kanalizacji sanitarnej, oraz zmodernizowano 19 km sieci istniejącej, wybudowano przepompownię ścieków, wymieniono kolektor tłoczny miedzy przepompownią a oczyszczalnią oraz wyremontowano i zmodernizowano oczyszczalnię ścieków przy ul. Henrykowskiej w Tomaszowie Mazowiecki.
Głównym celem przedsięwzięcia jest ochrona środowiska naturalnego poprzez poprawę jakości wód powierzchniowych, podziemnych i pitnych oraz rozwój infrastruktury technicznej, który zdecydowanie przyczyni się do polepszenia warunków bytowych mieszkańców aglomeracji. Realizacja projektu zwiększyła liczbę mieszkańców z dostępem do kanalizacji o ponad 15 500 osób, co w sumie daje, aż 95% ogólnego skanalizowania aglomeracji.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi był organem właściwym do wydania w 2009 r. oraz zmiany w 2013 r., decyzji określającej środowiskowe uwarunkowania dla tego przedsięwzięcia. W sumie w Regionalnej Dyrekcji przeprowadzono blisko 60 postępowań administracyjnych, z czego 50 z nich dotyczyło uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia w ramach ponownej oceny oddziaływania na środowisko przed wydaniem pozwolenia na budowę.
Podczas konferencji Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi Kazimierz Perek podkreślił, iż inwestycja nie tylko przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców aglomeracji Tomaszowa Mazowieckiego, ale również pozytywnie wpłynie na stan lokalnego bogatego środowiska naturalnego.
Należy zaznaczyć, iż aglomeracja Tomaszowa Mazowieckiego, na terenie której realizowana była inwestycja, położona jest w okolicy obfitującej w cenne przyrodniczo tereny, które zostały objęte różnymi formami ochrony na podstawie ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. W bezpośrednim sąsiedztwie oczyszczalni ścieków znajduje się obszar Natura 2000 Łąki Ciebłowickie, rezerwat przyrody Niebieskie Źródła, jak i również Spalski Park Krajobrazowy oraz Sulejowski Park Krajobrazowy.
Uporządkowanie gospodarki ściekowej na powyższym terenie ma istotne znaczenie ze względu na ochronę wód Zalewu Sulejowskiego, ochronę środowiska naturalnego na obszarze zlewni rzeki Pilicy i obszarach prawnie chronionych, oraz ochronę Grot Nagórzyckich - zabytku dziedzictwa geologicznego, będącego jedną z głównych atrakcji turystycznych okolic Tomaszowa Mazowieckiego.
Fot.: Zakład Gospodarki Wodno - Kanalizacyjnej w Tomaszowie Mazowieckim Spółka z o.o.