Kanalizacja sanitarna dla środowiska
Właściwa gospodarka wodna to konieczny warunek zrównoważonego rozwoju cywilizacyjnego i gospodarczego. Jednym z jej najważniejszych elementów jest racjonalne, nowoczesne i efektywne prowadzenie gospodarki ściekowej. Ma ono niebagatelny wpływ na jakość naszego życia oraz ochronę kurczących się zasobów wodnych. Bez zapewnienia właściwego postępowania z wytwarzanymi ściekami niemożliwy byłby racjonalny rozwój przemysłu, rolnictwa, a co za tym idzie całej gospodarki. Efektywna i nowoczesna gospodarka wodno - ściekowa ma też ogromne znaczenie dla życia każdego człowieka, dla prowadzenia gospodarstw domowych i komfortu dnia codziennego.
Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych wskazuje wyraźnie na konieczność ograniczenia zrzutów niedostatecznie oczyszczonych ścieków. Pomóc w osiągnięciu tego celu ma rozbudowa gminnych sieci kanalizacji sanitarnej. Będzie to miało korzystny wpływ na środowisko wodne, na poziom życia mieszkańców, a w dalszej perspektywie może przyczynić się do rozwoju przedsiębiorczości. Dla realizacji tego zadania niezbędna jest świadomość społeczna, a także konkretne inwestycje, które dają możliwość przeciwdziałania zanieczyszczeniom wody i gleby.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi w ramach swoich kompetencji prowadzi procedury zmierzające do uzgodnienia warunków realizacji inwestycji lub wydania decyzji środowiskowych dla przedsięwzięć wpływających na uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie województwa łódzkiego. Tylko obecnie procedowanych jest 20 spraw dotyczących inwestycji związanych z kanalizacją sanitarną i oczyszczalniami ścieków na terenie naszego województwa. Tego typu projekty mają duże znaczenie dla prowadzenia prawidłowej gospodarki wodno - ściekowej oraz są przykładem tego, że działania podejmowane lokalnie mogą w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy stanu środowiska
Niewłaściwa gospodarka ściekami i związane z tym odprowadzanie ich do nieszczelnych zbiorników stanowią poważne zagrożenia dla przyrody oraz dla zdrowia ludzi. Na obszarach, na których funkcjonują sieci kanalizacji sanitarnej zmniejsza się ryzyko wystąpienia szkód w środowisku, zanieczyszczenia gleby oraz wód podziemnych. Ma to ogromne znaczenie dla ochrony środowiska także w skali makro.
Fot.: iStockphoto.com/tuachanwatthana