Kolejny sezon projektu MONSUL zakończony
4 kwietnia w Swolszewicach Małych odbyło się seminarium kończące realizację drugiego sezonu projektu badawczego MONSUL. Ma on na celu ocenę jakości wody w Zbiorniku Sulejowskim. W wydarzeniu uczestniczył Kazimierz Perek, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi.
Tematem seminarium była "Analiza czynników wpływających na stan ekologiczny wód Zbiornika Sulejowskiego w oparciu o ciągły monitoring i zintegrowany model 3D zbiornika". W konferencji uczestniczyli przedstawiciele instytucji realizujących projekt: Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, a także instytucji związanych z gospodarką wodną oraz przedstawiciele regionalnej administracji środowiskowej i reprezentanci gmin.
W trakcie spotkania zaprezentowano wyniki pomiarów monitoringowych jakości wody w Zbiorniku Sulejowskim, które prowadzono od maja do września 2016 r. Przedstawiono także analizę porównawczą z danymi uzyskanymi w 2015 roku oraz zaprezentowano trójwymiarowy model mapy batygraficznej, obrazujący szczegółowe wyniki prowadzonych badań. Uczestnicy dyskutowali o możliwościach działań naprawczych, które mogłyby pozytywnie wpłynąć na stan Zbiornika Sulejowskiego.
Projekt MONSUL (skrót od słów Monitoring i Sulejów) realizowany jest od 2015 roku. Jego głównym celem jest montaż i uruchomienie systemu pomiarowego służącego do oceny parametrów jakości wody w zbiorniku (pływającego po powierzchni zbiornika i transmitującego dane on-line do komputera). Monitoringiem objęte są m.in. następujące parametry: temperatura wody, pH, stężenie tlenu, zasolenie, stężenie chlorofilu, zawartość Nog i Pog. Wyniki pozwolą na opracowanie bazy danych GIS rejonu oraz stworzenie modelu 3D Zbiornika Sulejowskiego. Model umożliwi wykonanie obliczeń rozkładu temperatur, prędkości przepływów i stężeń zanieczyszczeń oraz symulację stanu ekologicznego zbiornika.
Dzięki szerokiemu zakresowi badań monitoringowych, opracowany w ramach projektu MONSUL model i jego weryfikacja ułatwią analizę stanu Zbiornika Sulejowskiego, co ma znaczenie dla odbudowy jego potencjału ekologicznego.
Seminarium zorganizowane zostało w ramach Programu Operacyjnego (PL03) "Wzmocnienie monitoringu środowiska oraz działań kontrolnych" w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014.
Fot.: iStockphoto.com/Michal Ludwiczak