Krajobraz mojego miasta
30 maja 2017 roku w Łodzi w ramach kampanii społecznej Krajobraz mojego miasta odbyło się spotkanie dotyczące zarządzania lokalnym dziedzictwem. W wydarzeniu uczestniczył Kazimierz Perek Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi.
Szkolenie było częścią projektu uwzględnionego w Krajowym Programie Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2014-2017, jako element merytorycznego wsparcia samorządów w dziedzinie ochrony zabytków. Zarządzanie zasobami dziedzictwa kulturowego to zagadnienie interdyscyplinarne i lokalnie realizowane przez różne organizacje, dlatego też w projekcie mogą uczestniczyć m.in. muzea, organizacje pozarządowe, lokalni liderzy, przedsiębiorcy oraz właściciele zabytków.
Motywem przewodnim spotkania było zarządzanie lokalnym dziedzictwem. Dyskutowano m.in. na temat przesycenia przestrzeni wielkoformatowymi bilbordami, które negatywnie wpływają na miejski krajobraz, zasłaniają wartościowe budynki, ślady historii miast, rozpraszają uwagę i nie współgrają z otoczeniem. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z filmem pt. Krajobraz mojego miasta, który powstał z inicjatywy prof. Magdaleny Gawin, Generalnej Konserwator Zabytków i Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Produkcja zwraca uwagę na kwestię chaosu reklamowego szpecącego krajobraz polskich miast, małej architektury czy zieleni miejskiej.
Film stanowi swoisty instruktaż dla władz i instytucji samorządowych, podsuwa rozwiązania dotyczące planowania przestrzeni publicznej. W materiale zwrócono też uwagę na kwestię zieleni miejskiej, bez której przestrzeń staje się betonową pustką. Architekci uświadamiają, że drzewa i krzewy pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, pomagają również oczyszczać powietrze, dają cień oraz wytłumiają hałasy ulicy. Obraz ma charakter szkoleniowy i stanowi część kompleksowego projektu zachęcającego do zmian w krajobrazie polskich miast.
Kolejne tematy spotkania to: Jak samorządy pozyskują środki finansowe na rewitalizację przestrzeni miejskiej na przykładzie Kutna, Księga standardów ulicy Piotrkowskiej, Rewitalizacja obiektów Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Kampanii społeczna pod hasłem Krajobraz mojego miasta, którą prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa ma na celu zwiększenie świadomości i poczucia odpowiedzialności władz samorządowych za ochronę dziedzictwa lokalnego. Może to w przyszłości zaowocować poprawą wizerunku polskich miast i miasteczek, które zachowają swój regionalny, często unikatowy charakter.
Fot.: RDOŚ w Łodzi