Łódzkie jałowce w rezerwacie Ciosny
Zakończony został kolejny etap prac w rezerwacie florystycznym Ciosny, wykonanych w ramach działań ochronnych określonych w planie ochrony dla tego rezerwatu. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych oraz krajobrazowych naturalnego skupiska jałowców pospolitych Juniperus communis, rosnących na śródlądowych wydmach.
Populacja jałowca pospolitego w rezerwacie jest bardzo zróżnicowana wiekowo i morfologicznie. Najczęściej występują formy krzaczaste, rzadziej spotyka się formy piramidalne i kolumnowe. Charakterystyczne dla rezerwatu jest to, że mimo obfitego owocowania jałowców - brakuje młodego pokolenia. Pojawiające się siewki szybko giną, nie wychodząc z tej fazy wzrostu.
Działania ochronne mają za zadanie ograniczyć konkurencję zarówno rodzimych, jak i obcych gatunków drzew i krzewów. W tym celu z powierzchni borowych w rezerwacie usunięte zostały wszystkie samosiewy obcych gatunków ekspansywnych, takich jak czeremcha amerykańska, dąb czerwony, robinia akacjowa, które zacieniając glebę hamowały kiełkowanie nasion i wzrost siewek jałowców. Natomiast pnie dojrzałych sosen zostały podkrzesane, tzn. usunięte zostały dolne konary nadmiernie zacieniające pobliskie jałowce, co powoduje, że uniesione w ten sposób korony przepuszczają odpowiednią ilość światła do dna rezerwatu.
W końcowym etapie prac, których zakończenie przewidziane jest na koniec września 2015 r., z ok. 80% powierzchni rezerwatu, zajmowanej przez zarośla jałowcowe, zostaną usunięte wszystkie istniejące samosiewy inne niż jałowce, a na 20 placówkach na łącznej powierzchni ok. 2000 m² zostanie wygrabiona ściółka, co ma inicjować i stymulować pojawianie się nowego pokolenia jałowców.
Działania ochronne wykonuje Towarzystwo Przyrodników Ziemi Łódzkiej w Łodzi w porozumieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Łodzi. Przedsięwzięcie jest dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Łódzkie Wiadomości Dnia (od. ok. 13 minuty)
Teleexpress (od. ok. 10 minuty)
Fot.: RDOŚ w Łodzi