Łódzkie rezerwaty oznakowane
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi w 2016 r. kontynuowała działania mające na celu uzupełnienie oznakowania rezerwatów przyrody położonych na terenie województwa łódzkiego. W ramach działań zrealizowano projekt oznakowania 64 rezerwatów przyrody położonych głównie na gruntach Lasów Państwowych, ale też będących w zarządzie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, samorządów gminnych oraz starostwa, jak np. Ciosny, Las Łagiewnicki, Polesie Konstantynowskie, czy Winnica.
Efektem ostatnich działań jest ustawienie 202 nowych tablic urzędowych zgodnie z aktualnie obowiązującym rozporządzeniem w sprawie wzoru tablic. Tablice z nazwą rezerwatów przyrody oraz zakazami obowiązującymi na ich terenie umieszczono w granicach rezerwatów, w miejscach najbardziej dostępnych: przy szlakach turystycznych, ścieżkach i drogach.
Zakończenie projektu oznacza, że wszystkie rezerwaty przyrody położone na terenie województwa łódzkiego posiadają oznakowanie, którego celem jest zwiększenie skuteczności ich ochrony. Czytelne wskazanie obszarów objętych ochroną rezerwatową wpłynie na zmniejszenie antropopresji, na którą narażone są rezerwaty przyrody.
Dziękujemy pracownikom Nadleśnictw: Skierniewice, Opoczno, Przedbórz, Kutno, Wieluń, Gidle, Piotrków, Bełchatów, Przedborów, Radomsko, Kolumna, Grotniki, Złoczew, Poddębice i Rogów oraz przedstawicielom Urzędu Gminy Zgierz, Urzędu Miasta w Łodzi oraz Starostwa Łaskiego za współpracę i pomoc podczas umieszczania tablic w optymalnych lokalizacjach w terenie.
Projekt oznakowania łódzkich rezerwatów przyrody został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Fot.: RDOŚ w Łodzi