Miodobranie w województwie łódzkim
Powiatowe Miodobranie w gminie Żelechlinek zorganizowano w tym roku już po raz ósmy. Co roku w czerwcu Żelechlinek z okazji Święta Miodobrania gości u siebie pszczelarzy z całego województwa.
Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się sesją Rady Gminy, w której udział wzięli przedstawiciele władz krajowych, wojewódzkich i rejonowych związków pszczelarskich. W wydarzeniu uczestniczył Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi.
Wzorem lat ubiegłych, podczas uroczystej sesji prezentację na temat pszczelarstwa przygotował Bartłomiej Piotrowski – Prezes Wojewódzkiego Koła Pszczelarzy w Łodzi.
Organizatorzy Święta dla zaproszonych gości i okolicznych mieszkańców przygotowali szereg atrakcji m.in.: konkurs na Miodowy przysmak czy występ Kabaretu pod Wyrwigroszem.
Pszczoły od zawsze były jedną z najważniejszych części ekosystemu, a także wskaźnikiem jakości środowiska. Zapylanie roślin przez te owady to jedyny sposób na zachowanie ich bioróżnorodności. Znaczenie roli odgrywanej przez pszczoły w ekosystemie jest bardzo istotne ze względu na degradacja środowiska i zanikanie coraz większej ilości gatunków roślin.
Cierpliwa praca pszczół ma olbrzymie znaczenie dla produkcji żywności, w uprawach rolnych i sadowniczych. Ważną rolę odgrywają również w dziedzinie leśnictwa. Owady te przyczyniają się do zwiększenia ilości zdrowych nasion potrzebnych przy odnowieniu lasu jak i do zwiększenia urodzaju leśnych owoców. Dlatego tak ważna jest budowanie świadomości społecznej na temat roli jaką pszczoła miodna odgrywa w naszym środowisku i jak ważna jest jej ochrona.
Fot.: Artur Wojtysiak