Monitoring populacji żywca dziewięciolistnego
W styczniu 2018 r. dla rezerwatu przyrody Sługocice ustanowiony został plan ochrony, którego celem jest ochrona populacji żywca dziewięciolistnego Cardamine enneaphyllos. Dokument przewiduje prowadzenie monitoringu żywca na terenie całego rezerwatu. W ramach tych działań pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi, przy udziale pracowników Nadleśnictwa Smardzewice, oraz dzięki eksperckiemu wsparciu Pana dr. Marcina Kiedrzyńskiego – pracownika naukowego Uniwersytetu Łódzkiego, przeprowadzili monitoring tego chronionego gatunku. W czasie prac terenowych prowadzonych 18 i 23 kwietnia dokonano oceny pokrycia żywca dziewięciolistnego na wskazanych w planie ochrony powierzchniach monitoringowych oraz oznaczono zasięg występowania tego gatunku w rezerwacie.
Rezerwat florystyczny Sługocice położony jest na terenie Nadleśnictwa Smardzewice, tuż przy drodze wojewódzkiej nr 713 z Tomaszowa Mazowieckiego do Opoczna, nieopodal wsi Sługocice. Powołany został zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 18 maja 1958 r., dla ochrony bardzo rzadkiego na niżu stanowiska żywca dziewięciolistnego, który występuje tu w wilgotnym grądzie. Jego powierzchnia wynosi niemal 9 ha.
Obecność żywca dziewięciolistnego jest główną ciekawostką rezerwatu. W Polsce gatunek ten występuje w górach, w reglu dolnym, głównie w Sudetach. Żywiec dziewięciolistny uważany jest za relikt glacjalny, czyli gatunek, który w okresie lodowcowym dokonywał ekspansji na tereny niżej położone od miejsca naturalnego występowania, a po wycofaniu lodowca pozostał na sprzyjających siedliskach. Obecnie na terenach górskich żywiec zasiedla żyzne lasy bukowe. Zakwita wczesną wiosną przed rozwojem liści na drzewach. W Sługocicach występuje bardzo obficie.
Fot.: Dorota Bernacka