Na rzecz ochrony krajobrazu
W 2016 r. przypada jubileusz 30-lecia istnienia Bolimowskiego Parku Krajobrazowego oraz 20-lecia istnienia Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Z tej okazji w Nagawkach zorganizowano konferencję Drogi w krajobrazie, w trakcie której omawiano problem zmian w środowisku przyrodniczym zachodzących pod wpływem antropopresji.
W spotkaniu udział wziął Kazimierz Perek, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi, który poprowadził jedną z sesji referatowych. Poza tym w konferencji uczestniczyli przedstawiciele świata nauki, kultury, administracji oraz reprezentanci instytucji realizujących zadania związane z ochroną środowiska. Spotkanie było doskonalą okazją do zaprezentowania wyników badań oraz wymiany poglądów i doświadczeń.
Na konferencji omówiono następujące tematy:
- Park krajobrazowy czy autostrada.
- Aspekty środowiskowe w kontekście budowy i eksploatacji autostrad A1 i A2.
- Ocena oddziaływania autostrad na etapie eksploatacji.
- Wpływ autostrady A1 na krajobraz Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.
- Człowiek, przyroda, autostrada - Gmina Stryków.
- Autostrada w wiejskiej gminie – szanse i zagrożenia.
- Zmiany w szacie roślinnej Bolimowskiego Parku Krajobrazowego w okresie 30 lat ochrony.
- Czy puszcza uczy?
- Tradycyjne budownictwo drewniane Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich i okolic- ochrona ,,ex situ”.
Uczestnicy mogli także wziąć udział w warsztatach Kulturowe i praktyczne zastosowanie ziół rosnących w rejonie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego i Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Honorowy patronat nad uroczystością objął Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień.
Koncepcja parku krajobrazowego zrodziła się już w latach 40. ubiegłego stulecia. Pierwsza taka forma ochrony przyrody w Polsce powstała w 1976 r. Główną ideą utworzenia parków była ochrona terenów ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe. Niezwykle ważnym elementem funkcjonowania tej formy ochrony przyrody jest zachowanie tradycyjnego krajobrazu, a jednocześnie prowadzenie aktywnej edukacji przyrodniczej i krajobrazowej oraz udostępnianie społeczeństwu terenu parku, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Bolimowski Park Krajobrazowy oraz Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich podejmują szereg działań związanych z edukacja ekologiczną. Organizowane są liczne prelekcje dotyczące walorów przyrodniczo – krajobrazowych, zajęcia w szkołach i przedszkolach, zajęcia stacjonarne oraz gry i zabawy dla dzieci i młodzieży. Wszystkie te działania mają na celu kształtowanie właściwych postaw społecznych, umacnianie szacunku do przyrody i poczucia odpowiedzialności za wspólne dobro, jakie stanowią parki krajobrazowe w Polsce.
Fot.: Fot.: Dariusz Chadryś