Na rzecz owadów zapylających
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi edukuje i zachęca społeczeństwo do podejmowania działań na rzecz ochrony owadów zapylających.
Pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi biorą udział w warsztatach bartniczych, akcjach ekologicznych oraz prelekcjach dla dzieci i młodzieży, a ponadto prowadzą akcję rozdawania przyjaznych owadom domków. Specjalne domki lub hotele mogą zapewnić tym pracowitym owadom schronienie i zachęcić je do zamieszkiwania w otoczeniu człowieka, w ogrodach, parkach czy na łąkach. Ważne żeby "pszczele domki" były wykonane z naturalnych elementów takich jak: drewno, słoma, łodygi bambusa, szyszki czy nawiercone gałęzie.
Owady zapylające od zawsze były i będą jedną z najważniejszych części ekosystemu, a także wskaźnikiem jakości środowiska. Zapylanie roślin przez te owady, to jedyny sposób na zachowanie bioróżnorodności. „Gdy zginie ostatnia pszczoła, ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia”, te słowa wypowiedziane przez Alberta Einsteina nie są pozbawione racji.
Znaczenie roli zapylaczy w przyrodzie jest nie do przecenienia, szczególnie wobec postępującej degradacji środowiska i zanikania coraz większej liczby gatunków roślin, dlatego tak ważne jest uświadamianie społeczeństwu skali problemu związanego ze zmniejszaniem się populacji owadów zapylających nie tylko w Polsce ale i na świecie.
Cierpliwa praca owadów zapylających ma olbrzymie znaczenie dla produkcji żywności w uprawach rolnych i sadowniczych. Ważną rolę odgrywają również w hodowli lasów. Przyczyniają się do wzrostu liczby zdrowych nasion potrzebnych przy odnowieniach, jak i do zwiększenia urodzaju leśnych owoców. Znaczenie owadów zapylających dla środowiska przyrodniczego, jak i dla gospodarki człowieka jest niezmiernie ważne.
Do największych zagrożeń dla pszczół, trzmieli i innych dziko żyjących owadów zapylających należą przede wszystkim: środki ochrony roślin, degradacja środowiska, zmniejszanie się powierzchni siedlisk bogatych w rośliny żywicielskie czy liczne choroby i pasożyty. Środowiska naukowe alarmują, że jeżeli zabraknie lub zostanie poważnie ograniczona liczba owadów zapylających, to straty w gospodarce i przyrodzie będą prawdopodobnie nieodwracalne, a koszty tego zjawiska okażą się bardzo wysokie.
Każdy z nas od dzieciństwa kojarzy pszczołę miodną jako jeden z najpopularniejszych owadów zapylających rośliny. Jednak warto wiedzieć, że oprócz niej żyje wiele gatunków owadów, które bardzo często pracują efektywniej i wydajniej. Należą do nich m.in.: trzmiele, motyle, muchówki, chrząszcze, osy czy pszczoły samotnice. Owady zapylające zazwyczaj zamieszkują puste łodygi roślin, otwory w drewnie, szczeliny między cegłami bądź kopią podziemne norki. Większość z nich nie produkuje miodu, co w żaden sposób nie umniejsza ich znaczenia w przyrodzie i wpływu na jej ciągłe odradzanie.
Promocja wiedzy na temat roli jaką te niezwykłe istoty pełnią w otaczającym nas świecie to jedno z zadań jakie stoją przed wszystkimi zainteresowanymi szeroko rozumianą ochroną środowiska. W działania te włącza się także Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi, poprzez edukację oraz inicjatywy sprzyjające kształtowaniu postaw przyjaznych środowisku.
Ze względu na skalę zagrożeń, jakie współczesna cywilizacja niesie owadom zapylającym, warto edukować i zachęcać społeczeństwo, aby każdy na miarę swoich możliwości, podejmował działania ochronne w swoim najbliższym otoczeniu.
Fot.: RDOŚ w Łodzi