O pszczołach i nie tylko w Żelechlinku
4 czerwca br. w Żelechlinku odbyło się X Powiatowe Miodobranie. W imprezie uczestniczył Kazimierz Perek Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi.
Organizowana każdego roku impreza ma już swoją rangę, tradycję oraz ambitne cele edukacyjne. Jest to wydarzenie, które od lat przyciąga pszczelarzy, miłośników miodu, ale także wszystkich zainteresowanych ochroną przyrody oraz edukacją ekologiczną terenów wiejskich.
Jubileuszowa edycja imprezy została zainaugurowana uroczystą sesją Rady Gminy Żelechlinek, w trakcie której Pani prof. dr hab. Aneta Strachecka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przedstawiła wykład na temat wpływu pszczół na środowisko.
Kolejnym ważnym elementem było nabożeństwo w kościele pw. Św. Bartłomieja Apostoła w intencji pszczelarzy. Następnie odbyło się otwarcie sceny letniej oraz występy artystyczne, gdzie zaprezentowali się lokalni artyści, uczniowie oraz podopieczni miejscowego ośrodka kultury. Dzieci i młodzież przygotowały występy propagujące ochronę przyrody i skłaniające do refleksji nad potrzebą recyklingu oraz znaczeniem naszych codziennych działań dla otaczającej nas przyrody. Woda, powietrze, ogień i ziemia - czyli cztery przenikające się żywioły były motywem przewodnim występu młodych artystów. Kreatywny i barwny proekologiczny spektakl w wykonaniu dzieci przyciągał uwagę, bawił, a także edukował.
W trakcie trwającego cały dzień festynu lokalni pszczelarze mieli okazję zaprezentować swoje produkty, opowiedzieć o swojej pracy oraz przekazywanych z pokolenia na pokolenie zwyczajach. Pszczelarstwo jest istotnym elementem działań przyczyniających się do ochrony przyrody, co podkreślał Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Łodzi Bartłomiej Piotrkowski.
Rola, jaką pszczoły odgrywają w przyrodzie jest nie do przecenienia. Ich doskonale skoordynowana praca ma znaczenie nie tylko dla funkcjonowania rolnictwa, ale także dla zachowania równowagi w ekosystemie. Działalność człowieka i związane z nią znaczne zanieczyszczenie środowiska negatywnie wpływają na te niezbędne nam owady, tym bardziej więc cenne są wszelkie inicjatywy, które uświadamiają znaczenie pszczół oraz potrzebę ich ochrony.
Powiatowe Miodobranie w Żelechlinku odbyło się już po raz dziesiąty. Jest to impreza, która stwarza doskonałą okazję do krzewienia poczucia lokalnego patriotyzmu, integracji społeczności, promocji regionu, a także - co szczególnie cenne sprzyja dyskusji oraz edukacji ekologicznej.
Fot.: iStockphoto.com/aydinmutlu