O pszczołach w łódzkim przedszkolu
W przedszkolu nr 149 w Łodzi odbyły się wyjątkowe zajęcia dotyczące edukacji ekologicznej. Prowadził je pracownik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi.
Głównym tematem zajęć była potrzeba ochrony owadów zapylaczy. Jaki związek ma pszczoła z pysznym dżemem i kolorowymi kwiatkami. Skąd biorą się nasze ulubione owoce i warzywa ? Co się dzieje w ulu ? Dzieci szukały odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z ochroną owadów. W trakcie wesołej zabawy przedszkolaki dowiedziały się dlaczego pszczoły są ważne, co dla nas robią - i co szczególnie istotne, co my możemy zrobić dla nich. Dzieci wcielały się w wesołe, pracowite pszczoły, samodzielnie tworzyły kolorowe kwiatki i aktywnie uczyły się zależności występujących w świecie przyrody.
Edukacja ekologiczna i kształtowanie postawy przyjaznej w stosunku do otaczającej nas przyrody to ważny element edukacji przedszkolnej i szkolnej. Dziecięca ciekawość świata i wrażliwość na przyrodę są naturalnymi sprzymierzeńcami w rozbudzaniu i utrwalaniu szacunku do przyrody. Wczesna edukacja ekologiczna ma istotne znaczenie, ponieważ już w wieku przedszkolnym dzieci przyswajają postawy i stosunek do świata, który będzie wpływał na wszelkie ich późniejsze działania.
Rola, jaką owady zapylające odgrywają w przyrodzie jest nie do przecenienia. Ich doskonale skoordynowana praca ma znaczenie nie tylko dla funkcjonowania rolnictwa, ale także dla zachowania równowagi w ekosystemie. Działalność człowieka i związane z nią znaczne zanieczyszczenie środowiska negatywnie wpływają na te niezbędne nam owady, dlatego tak istotna jest edukacja ekologiczna, która uświadamia znaczenie pszczół oraz innych owadów zapylających.
Fot.: Bogumiła Klimas