O ślimaku winniczku i nie tylko
13 października 2016 r., Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi Kazimierz Perek wziął udział w uroczystym otwarciu XXXII Krajowego Seminarium Malakologicznego w Spale. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego i Stowarzyszenie Malakologów Polskich.
W konferencji wzięli udział liczni specjaliści, naukowcy i pracownicy ośrodków badawczych z całej Polski. Uczestnicy spotkania dyskutowali m.in. o metodach aktywnej ochrony mięczaków, możliwościach rozwoju poszczególnych populacji oraz zagrożeniach związanych z czynnikami środowiskowymi. Organizowane regularnie seminaria malakologiczne są doskonalą okazją do wymiany doświadczeń, poglądów i prezentacji wyników badań naukowych.
Ślimak winniczek Helix pomatia podlega w Polsce częściowej ochronie gatunkowej. Można go zbierać jedynie przez 30 dni w roku, w okresie od 20 kwietnia do 31 maja. Przy czym, do zbioru dopuszczone są wyłącznie osobniki o średnicy muszli powyżej 30 mm. Aby w zgodzie z prawem zbierać winniczki do celów przetwórstwa spożywczego, należy mieć zezwolenie regionalnego dyrektora ochrony środowiska.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi, jako przedstawiciel instytucji realizującej szereg zadań związanych z ochroną środowiska przyrodniczego, angażuje się w działania mające na celu ochronę ślimaków winniczków.
Fot.: RDOŚ w Łodzi