Ochrona muraw kserotermicznych w rezerwacie Winnica
Pod koniec listopada 2016 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi po raz kolejny wykonała zabiegi ochrony czynnej w rezerwacie przyrody Winnica, wynikające z planu ochrony rezerwatu.
Tegoroczne działania objęły całą powierzchnię rezerwatu i polegały na wykoszeniu roślinności zielnej oraz odrostów krzewów, głównie derenia, tarniny i szakłaka. Pozostawiono gatunki pożądane, m. in. różę, berberys i jałowiec. Działaniami objęto również pas zwartych zarośli okalających wnętrze rezerwatu, skąd usunięto drzewa wyrastające ponad zarośla. Powstała biomasa została usunięta z powierzchni rezerwatu.
Dzięki tym zabiegom na terenie rezerwatu poprawiły się warunki świetlne i termiczne, istotne dla występowania i rozwoju roślinności kserotermicznej.
Podstawowym celem ochrony tego jedynego w województwie łódzkim stepowego rezerwatu jest zachowanie muraw i zarośli kserotermicznych z rzadkimi gatunkami roślin, a działania ochronne mają powstrzymać sukcesję gatunków drzewiastych i ekspansywnych krzewów.
Opisane działania są częścią projektu „Czynna ochrona rezerwatów przyrody i obszarów Natura 2000 w województwie łódzkim” realizowanego przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Łodzi w ramach zadania „Zapewnienie właściwego stanu ochrony obszarów cennych przyrodniczo”, współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Fot.: Henryka Gapińska