Odcinek A1 Stryków - Tuszyn otwarty
1 lipca 2016 r., oficjalnie został otwarty odcinek autostrady A1 od Strykowa do Tuszyna. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: przedstawiciele rządu z wicepremierem Piotrem Glińskim, parlamentarzyści oraz władze Łodzi. W uroczystym otwarciu długo wyczekiwanego odcinaka autostrady A1 udział wziął również Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi – Kazimierz Perek.
Budowa autostrada A1 jest inwestycją o znaczeniu europejskim, a konieczność jej budowy wynikała z potrzeby stworzenia tranzytowego układu dróg na terytorium naszego kraju. Nowo otwarty 40 kilometrowy odcinek A1 jest strategicznym fragmentem na terenie województwa łódzkiego łączącym południe z północą Polski.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi w ramach procedury ponownej oceny oddziaływania na środowisko w grudniu 2012 r. oraz w styczniu 2013 r. uzgodnił warunki realizacji i eksploatacji drogi, wskazując niezbędne działania minimalizujące i kompensujące, by w sposób kompleksowy ograniczyć negatywne oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
W celu zminimalizowania uciążliwości akustycznej trasy wybudowano ekrany akustyczne, przejścia dla zwierząt, a całość drogi wygrodzono. Komunikacja drogowa na uzgodnionym fragmencie zapewniona jest m.in. przez nowopowstałe węzły drogowe. Ponadto podróżni mają do dyspozycji wyodrębnione miejsca obsługi pasażerów wyposażone w restauracje.
Postępowanie administracyjne dotyczące uzgodnienia realizacji odcinka Stryków - Tuszyn autostrady A1 w całości zakończyło się w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi w 2015 r. Ponownie uzgodniono realizację inwestycji w zakresie dotyczącym ekranów akustycznych oraz rozbudowy węzła Tuszyn na autostradzie o dodatkową łącznicę Gdańsk – Łódź.
Otwarty w piątek fragment autostrady A1 ma newralgiczne znaczenie dla miasta, bowiem pozwoli on na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum Łodzi. Kierowcy będą mogli sprawnie przejechać autostradą bezpośrednio z Piotrkowa Trybunalskiego do Trójmiasta. Szacuje się, iż czas przejazdu w zależności od pory dnia będzie krótszy od 1,5 do 2,5 h.
Inwestycja zdecydowanie przyczyni się do polepszenia codziennego egzystowania mieszkańców Łodzi, Konstantynowa Łódzkiego oraz Zgierza poprzez zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń powietrza czy hałasu. Otwarta wschodnia obwodnica Łodzi poprawi bezpieczeństwo ruchu zarówno pieszym, rowerzystom, jak i użytkownikom zmotoryzowanym oraz wpłynie na poprawę stanu środowiska w sąsiedztwie istniejącej sieci dróg.
Fot.: Maciej Zalewski GDDKiA Oddział w Łodzi