Pamięci walki leśników polskich
1 września 2015 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi Kazimierz Perek, wziął udział w uroczystości upamiętniającej 76 rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz walkę leśników i drzewiarzy polskich.
Obchody rozpoczęły się nabożeństwem, po którym zaproszeni goście i uczestnicy spotkania przemaszerowali pod Dom Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich im. Adama Lorete, gdzie została otwarta nowa wystawa upamiętniająca udział leśników w działaniach wojennych. Nowa ekspozycja została rozmieszczona w trzech salach:
- Konspiracji Zbrojnej - ekspozycja poświęcona walce partyzanckiej w lasach na terenie kraju;
- Pamięci - ekspozycja poświęcona pamięci leśników poległych w służbie wojskowej na frontach II Wojny Światowej;
- Hołdu - ekspozycja poświęcona ofiarom egzekucji zsyłek i masowych mordów dokonywanych przez Niemców i Sowietów podczas wojny.
W jej skład wchodzą multimedialne pokazy i prezentacje dokumentów, mapy i fotografie. W jednym z pomieszczeń zainstalowano tablety, na których zwiedzający mogą obejrzeć wywiady ze świadkami wojennych wydarzeń. W jednym z nagranych wywiadów można usłyszeć: Leśnicy byli oczami i uszami oddziałów partyzanckich, byli groźni dla przeciwnika, znali bowiem miejscową ludność a przede wszystkim teren…
Podczas uroczystości odbyła się sesja naukowa Lasy i Leśnictwo podczas II Wojny Światowej. Nadleśniczy Nadleśnictwa Spała – Przemysław Grabowski przypomniał, że w działaniach zbrojnych udział wzięło około 60 procent polskich leśników skupionych w Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej, Batalionach Chłopskich, Gwardii czy Armii Ludowej. „Leśnicy polscy z godnością i wielką wiernością wypełniali swoje obowiązki wobec ojczyzny, brali udział we wszelkich działaniach zbrojnych" – podkreślił Przemysław Grabowski.
Na zakończenie uroczystości została odsłonięta tablica upamiętniającą leśników i drzewiarzy pomordowanych w obozach zagłady i łagrach podczas wojny oraz represjonowanych w czasach powojennych, którzy za wolność swojej Ojczyzny zapłacili najwyższą cenę – cenę życia.
Dom Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich im. Adama Lorete w Spale został wybudowany w 1983 r. Muzeum oprócz swojej działalności wystawienniczej i edukacyjnej, gromadzi pamiątki i dokumenty związane z leśnictwem polskim w latach 1939 – 1945. Przed budynkiem stoi pomnik przedstawiający postać leśnika autorstwa łódzkiego rzeźbiarza Zbigniewa Władyki.
Spała
Fot.: Hanna Bednarek - Kolasińska, RDLP w Łodzi