Projekt MONSUL zakończony
W ostatnich dniach kwietnia br., w miejscowości Solszewice Małe koło Tomaszowa Mazowieckiego, odbyło się seminarium kończące realizację projektu MONSUL Analiza czynników wpływających na stan ekologiczny wód Zbiornika Sulejowskiego w oparciu o ciągły monitoring i zintegrowany model 3D zbiornika. W wydarzeniu uczestniczył Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi – Kazimierz Perek.
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele instytucji realizujących projekt: Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, Norweskiego Instytutu Jakości Wody NIVA, a także przedstawiciel gmin i instytucji związanych z gospodarką wodną.
Nadrzędnym celem projektu MONSUL (MONSUL - skrót od słów Monitoring i Sulejów) było stworzenie uniwersalnego narzędzia, które przyczyni się do odbudowy potencjału ekologicznego Zalewu Sulejowskiego, poprawy jakości jego wód oraz aktualizacji programów ochronnych łódzkiego zbiornika. W ramach realizowanego projektu została opracowana baza danych GIS – Systemu Informacji Geograficznej rejonu zbiornika, model 3D zalewu oraz zostały zamontowane urządzenia pomiarowego, służącego do oceny parametrów jakości wody w zbiorniku. Sondy zamontowane na bojach mierzyły parametry wody, takie jak: temperatura, pH, stężenie tlenu rozpuszczonego w wodzie, konduktywność, stężenie chlorofilu, alg oraz jonu amonowego, a ponadto wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne, kierunek wiatru oraz nasłonecznienie.
Program badań monitoringu stanu jakości wód, prowadzono od maja do września 2015 r. W trakcie spotkania przedstawiono pierwsze wyniki jaki i również zaprezentowano mapy przestrzennego rozmieszczenia zanieczyszczeń i zakwitów wód na obszarze całego zalewu.
Za najważniejsze czynniki wpływające na poprawę stanu wód zalewu, wskazano modernizację okolicznej infrastruktury sanitarnej i likwidację nieszczelnych szamb. Według naukowców zbiornik charakteryzuje się bardzo wysoka dynamiką zmian wszystkich badanych parametrów. Pozyskana baza danych, będąca cały czas, w toku procesu analizy, dopiero za jakiś czas pozwoli na wysunięcie bardziej precyzyjnych wniosków oraz ostateczne skończenie matematycznego modelu zbiornika.
Za najistotniejsze rezultaty projektu uznano stworzenie i skalibrowanie systemu monitorującego podstawowe parametry fizyko chemiczne zbiornika, opartego o: mobilne pomiary dokonywane z pokładów przemieszczających się po wodzie łodzi, boi wyposażonych w wyspecjalizowaną aparaturę oraz system pomiarów laboratoryjnych.
Zespół realizujący projekt MONSUL zaznaczył, iż wypracowanie i skalibrowanie precyzyjnego modelu matematycznego Zalewu Sulejowskiego może stać się cennym narzędziem do racjonalnego zarządzania jego zasobami wodnymi. Podkreślono także, iż opracowana metodyka może w przyszłości być wykorzystywana przez instytucje i samorządy do budowy podobnych modeli, celem zbadania potencjału ekologicznego innych polskich zbiorników wodnych.
Fot.: Maciej Stankiewicz RDOŚ w Łodzi