Zakończono realizację projektu ochrony bobra w województwie łódzkim
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi zakończyła realizację projektu Ochrona bobra europejskiego na terenie województwa łódzkiego.
W ramach działań zainstalowano 33 przepusty w tamach bobrowych zlokalizowanych w rowach melioracyjnych na terenie gmin Grabica, Wolbórz, Będków, Mniszków, Opoczno, Poświętne, Żarnów, Szczerców, Ręczno, Łódź. Celem działań jest ograniczenie działalności bobrów, związanej z zalewaniem terenów przyległych do tam bobrowych.
Wykonanie przepustów polegało na umieszczeniu plastikowych rur z nawierconymi otworami i koszem z siatką ochronną. Tak wykonane konstrukcje ułatwiają regulację poziomu wody powyżej tamy, ograniczają rozlewisko, a tym samym zmniejszają straty, do których może dojść na przyległych do tam terenach. Jak pokazały doświadczenia montaż przepustów w tamach bobrowych jest dużo bardziej skuteczny niż rozbiórka tam, które są przez zwierzęta konsekwentnie odbudowywane.
Projekt Ochrona bobra europejskiego na terenie województwa łódzkiego pomógł m.in. w minimalizowaniu konfliktów społecznych spowodowanych działalnością bobrów i przyczynił się do akceptacji ich bytowania, co w efekcie ma pozytywny wpływ na środowisko przyrodnicze oraz populację gatunku.
Zadanie Ochrona bobra europejskiego na terenie województwa łódzkiego zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Fot.: RDOŚ w Łodzi