Skarby województwa łódzkiego - Rezerwat przyrody Długosz Królewski w Węglewicach
Kontynuujemy cykl Skarby województwa łódzkiego, w którym przedstawiamy szczególnie cenne, wyjątkowe, często magiczne miejsca w regionie łódzkim. Ich występowanie to przywilej, ale i wielkie zobowiązanie. A naszą rolą jest utrzymanie ich w takim stanie, by także przyszłe pokolenia mogły cieszyć się ich niepowtarzalnym urokiem.
Dziś prezentujemy rezerwat przyrody Długosz Królewski w Węglewicach, który został utworzony 23 października 1965 r. Jest to rezerwat florystyczny, w którym przedmiotem ochrony jest zachowanie w celach dydaktycznych i naukowych miejsc naturalnego występowania największej polskiej paproci - długosza królewskiego (Osmunda regalis) na siedlisku boru bagiennego.
Jest to jedyny w regionie i jeden z niewielu w Polsce rezerwat przyrody chroniący ten rodzaj paproci. Można znaleźć tu wyjątkowo spektakularne okazy, sięgające nawet do 2 metrów wysokości. Jest to o tyle niezwykłe, że długosz królewski występuje w tej części Polski bardzo rzadko. W rezerwacie znajdują się zarówno osobniki płonne, jak i zarodnikujące.
Poza długoszem królewskim w rezerwacie występują gatunki roślin objętych ochroną częściową, np. widłak jałowcowaty, czy bagno zwyczajne.
W rezerwacie znajdują się 53 gatunki roślin i cztery zbiorowiska roślinne: suboceaniczny bór świeży, sosnowy bór bagienny, śródlądowy bór wilgotny i ols torfowcowy. We wszystkich zbiorowiskach borowych warstwę drzew buduje sosna zwyczajna. Różnice widoczne są w niższych piętrach lasu. Rośliny o wdzięcznych nazwach, takie jak śmiałek pogięty, kosmatka owłosiona, pszeniec zwyczajny, siódmaczek leśny, borówka czarna i brusznica występują w suboceanicznym borze świeżym. W borze bagiennym można dostrzec także mech – torfowiec błotny, a w śródlądowym borze wilgotnym trawę – trzęślicę modrą. Dodatkowo w okolicach rowu melioracyjnego w centralnej części rezerwatu wykształcił się ols torfowcowy, w którym olsza czarna z domieszką sosny stanowią drzewostan. W runie zaś znajdują się gatunki takie jak karbieniec pospolity, gorysz błotny i oczywiście główny bohater - długosz królewski.
Spośród zwierząt zamieszkujących teren rezerwatu wymienić można dzięcioła czarnego, lerkę, ryjówkę aksamitną, jeża wschodnioeuropejskiego, wiewiórkę pospolitą i kreta.
Rezerwat położony jest w całości na gruntach należących do Skarbu Państwa, zarządzanych przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Przedborów, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu. Usytuowany jest między wsiami Węglewice i Biadaszki, w odległości ok. 12 km od Wieruszowa.
Rezerwat posiada plan ochrony ustanowiony zarządzeniem Nr 16/2013 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi z dnia 25 czerwca 2013 r., w którym cały jego obszar objęty został ochroną czynną.
Fot.: Ewelina Siudak