Światowy Dzień Morza
17 marca obchodzony jest Światowy Dzień Morza. To data podpisania Konwencji, na mocy której powołano Międzynarodową Organizację Morską (International Maritime Organization - IMO), wyspecjalizowaną agendę Narodów Zjednoczonych. Obecnie należy do niej 171 państw oraz 3 w charakterze członków stowarzyszonych. Polska przystąpiła do organziacji w 1960 roku.
Światowy Dzień Morza ustanowiony został po to, by zwrócić uwagę społeczności międzynarodowej na problemy związane z kwestią bezpieczeństwa na morzu oraz z jego zanieczyszczeniem. Morza i oceany są w wielkim stopniu narażone na degradację. Ekspansywna gospodarka morska, prowadzone na masową skalę transport morski, handel oraz turystyka mają niekorzystny wpływ na środowisko morskie. Aby zapobiec dalszej jego degradacji konieczne jest zrównoważone korzystanie ze światowych zasobów morskich oraz podejmowanie inicjatyw międzynarodowych na rzecz ich ochrony.
Europejska polityka morska opiera się na ustanowionej w 2008 roku tzw. Dyrektywie Ramowej w sprawie Strategii Morskiej. Jej celem jest ochrona i zachowanie środowiska morskiego oraz zapobieganie i stopniowe eliminowanie jego zanieczyszczeń. W dyrektywie zwrócono uwagę, że "środowisko morskie jest cennym dziedzictwem, które należy chronić, zachować oraz, w miarę możliwości, odnawiać w sposób pozwalający w ostatecznym rozrachunku na utrzymanie różnorodności biologicznej oraz zachowanie zróżnicowanego i dynamicznego charakteru oceanów i mórz, które są czyste, zdrowe i urodzajne".
Światowy Dzień Morza to doskonała okazja dla społeczności międzynarodowych do zastanowienia się nad wpływem naszych działań na stan mórz i oceanów oraz podejmowania na poziomie lokalnym, regionalnym i globalnym inicjatyw służących zrównoważonemu korzystaniu z zasobów morskich.
Fot.: istockphoto.com/borchee