Światowy Dzień Ziemi w łódzkim
26 kwietnia 2015 r. w Szkole Filialnej w Sadykierzu odbyły się IV Gminne Obchody Światowego Dnia Ziemi. W wydarzeniu uczestniczyli mieszkańcy gminy Rzeczyca, przedstawiciele lokalnego samorządu i oświaty, a także Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi Kazimierz Perek.
Kierownik szkoły Jolanta Szymańska przywitała wszystkich gości słowami: „ ...ta wyjątkowa uroczystość jest kolejnym etapem tworzenia tradycji. To chwila radości. Dlatego chcemy ją dzielić...”.
Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi odbyły się pod hasłem Z energią zmieńmy źródła i poświęcone były odnawialnym źródłom energii i efektywności energetycznej. Zagadnienie alternatywnych źródeł energii to obecnie ważny temat dotyczący środowiska, szczególnie w kontekście Dyrektywy Rady i Parlamentu Europejskiego 2009/28/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania i stosowania energii ze źródeł odnawialnych, która zobowiązuje nas do zwiększenia wykorzystania tzw. zielonej energii.
Światowy Dzień Ziemi to święto, którego celem jest promowanie przyjaznych środowisku postaw. Wzrost poziomu wiedzy, a także wrażliwości na potrzeby globalnego środowiska oraz realizacja lokalnych i regionalnych działań wpływa na wzrost skutecznej ochrony środowiska.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi Kazimierz Perek w swoim wystąpieniu zachęcił do poszanowania ziemi oraz uczestniczenia w działaniach na rzecz ochrony środowiska.
Uczniowie klas II oraz IV, V i VI przygotowali przedstawienie teatralne w formie rozprawy sądowej, którego głównym zamysłem było uświadomienie widzom, jak ważne jest poszanowanie przyrody i faktu, że chroniąc ją chronimy samych siebie. Zabawę teatralną uczniowie zakończyli piosenką „Świat woła o pomoc SOS”.
W ramach programu „Żyjmy w harmonii z przyrodą” wręczono nagrody laureatom:
- konkursu recytatorskiego - „Cztery pory roku”,
- konkursu plastycznego - „Piękno mojej okolicy”,
- konkursu fotograficznego - „Przyroda w kadrze”,
- konkursu matematycznego - „Ekologiczna matematyka”,
- konkursu wiedzy ekologicznej - „Człowiek i środowisko”,
- zbiórki makulatury i warsztatów artystyczno – ekologicznych - „Użyteczność surowców”.
Podczas festynu, w ramach ogólnopolskiej akcji ekologicznej Fundacji Arka, zostały zaprezentowane „Listy dla Ziemi”, w których uczniowie prosili dorosłych o poszanowanie Ziemi, wyjaśniali jakie odpady podlegają segregacji, recyklingu, spalaniu i kompostowaniu. Podziękowali Ziemi za piękno przyrody, którym nas obdarza.
Fot.: Krzysztof Szymański