Tajemniczy świat storczyków
Tajemniczy świat storczyków to temat weekendowej ekspozycji w Łódzkim Ogrodzie Botanicznym. Wystawa, na której zwiedzający będą mogli obejrzeć kilkadziesiąt rzadkich gatunków i odmian orchidei otwarta będzie od 11 do 13 marca 2016 r. W programie, oprócz wystawy storczyków zaaranżowanej w oryginalnej ekspozycji, będzie można również wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez pracowników Ogrodu Botanicznego oraz przez członków Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Miłośników Storczyków. Podczas wydarzenia zaplanowano również prelekcję oraz kiermasz roślin i akcesoriów do ich upraw. Zwiedzający będą mogli porozmawiać z fachowcami na tematy dotyczące m.in. uprawy, nawożenia, przesadzania czy historii hodowli storczyka. Wszystkich miłośników orchidei zapraszamy.
Różnorodność kształtów i kolorów storczyków sprawiła, iż znalazły one tysiące swoich miłośników. Najbardziej znani przedstawiciel tego gatunku należą do rodzaju falenopsis, inaczej ćmówki i są najpopularniejszymi roślinami ozdobnymi uprawianymi w pomieszczeniach. Roślina o różnobarwnych i pachnących kwiatach potrafi kwitnąć cały rok.
Ze względu na duże pozyskiwanie Falenopsis z natury, wszystkie dziko rosnące storczyki należące do formy nominalnej chronione są przez Konwencję o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roslinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES). Zakazy te nie dotyczą szczególnie urodziwych mieszańców międzygatunkowych.
Zgodnie z art. 56 ust. 7k ustawy z dnia 16 kwietnia 2014 r., o ochronie przyrody, okazy gatunków, które posiadają odpowiednie świadectwa lub zezwolenie, zwalniające z zakazów wydanych na podstawie rozporządzenia Rady Wspólnoty Europejskiej w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi, traktuje się jako zwolnienie (na terenie kraju) z zakazów m.in.: posiadania okazów gatunków objętych konwencją CITES.
Biorąc pod uwagę szczególne zagrożenia dla gatunku występującego w miejscach ich pochodzenia, warto zadbać by nabywane okazy, szczególnie za granicą naszego kraju, pochodziły ze znanych upraw hodowlanych.
Fot.: Autor: Margoz (Praca własna) [GFDL lub CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0], Wikimedia Commons