Tak dla niskoemisyjnego transportu publicznego w Łodzi
6 marca 2017 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi wydał decyzję określającą środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia polegającego na budowie i przebudowie układu drogowo-tramwajowego w obrębie ulic Nowowęglowej, Tramwajowej oraz Stefana Kopcińskiego w Łodzi. Inwestycja jest częścią kompleksowego programu integracji sieci niskoemisyjnego transportu publicznego w metropolii łódzkiej.
Dzięki realizacji projektu transport miejski w Łodzi może stać się bardziej przyjazny środowisku. Zastosowanie nowoczesnych technologii znacząco wpłynie na obniżenie poziomu hałasu i drgań, a także przyczyni się do zmniejszenia emisji spalin. Realizacja inwestycji może także w znacznym stopniu poprawić komfort pasażerów komunikacji miejskiej oraz skrócić czas podroży. W ramach zadania powstaną nowe odcinki sieci tramwajowej oraz poprawi się stan istniejącej infrastruktury. Wszystko to wpłynie pozytywnie na jakość usług komunikacji miejskiej. Inwestycja obejmuje ulice: Stefana Kopcińskiego, Nowowęglową, Rzgowską, Broniewskiego, Niższą, Dąbrowskiego, Przybyszewskiego oraz Al. Śmigłego Rydza.
Kompleksowy projekt niskoemisyjnego transportu publicznego w Łodzi zakłada w dalszej perspektywie zwiększenie wykorzystania przyjaznych środowisku środków transportu w obsłudze mieszkańców miasta. Celem jest poprawa jakości oraz dostępności usług komunikacji miejskiej, zwiększenie niezawodności transportu, dostosowanie infrastruktury do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wzrost bezpieczeństwa podroży. Wszystko to może znacząco wpłynąć na wzrost liczby pasażerów komunikacji miejskiej, co jest znacznie korzystniejsze dla środowiska niż indywidualne korzystanie z samochodu.
Fot.: RDOŚ w Łodzi