Ochrona naturalnych źródeł wody
W czerwcu 2015 r. w Nadleśnictwie Kolumna odbyło się terenowe posiedzenie Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Łodzi. Głównym tematem obrad była ochrona źródeł jako jednego z ważnych elementów środowiska przyrodniczego.
Spotkanie prowadził Hieronim Andrzejewski - przewodniczący Rady. Członkowie Rady, zaproszeni goście oraz Dyrekcja i pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi zapoznali się z walorami przyrodniczymi rezerwatów przyrody Wolbórka i Molenda położonymi na terenie Nadleśnictwa Kolumna oraz z problematyką ochrony źródeł. Źródło to naturalny, skoncentrowany, samoczynny wypływ wody podziemnej na powierzchnię Ziemi. Jeśli wypływy różnych typów występują blisko siebie, np. we wspólnej niszy, miejsce takie nazywane jest źródliskiem. Źródła stanowią bardzo ważny element w środowisku przyrodniczym. Często jednak są zapomniane, niedoceniane, pozbawione ochrony i zagrożone z powodu różnej działalności człowieka.
W okolicach Łodzi odnotowano wiele zjawisk krenologicznych (wypływu wód). Niektóre źródła objęte są ochroną rezerwatową, np. w rezerwacie Ciosny, Struga Dobieszkowska, Grądy nad Lindą, Wolbórka, czy też Niebieskie Źródła, jednak zdecydowana większość nie jest właściwie chroniona.
Uczestnicy wyjazdowego spotkania mieli okazję zapoznać się z osobliwym zjawiskiem wypływu wód w niszy źródliskowej na terenie gminy Brójce w okolicach miejscowości Wardzyn. Dr Maciej Ziułkiewicz z Uniwersytetu Łódzkiego, w sposób ciekawy i interesujący, omówił wyjątkowy charakter i tajemnice związane z wypływem i krążeniem wód podziemnych na tym terenie. Zwrócił uwagę na fakt, że nad poziomem terenu wytworzyły się kopuły torfowe z wytrąceniami węglanu wapnia. Dr Ziułkiewicz podkreślił, że są zjawiskiem osobliwym, niespotykanym, nie tylko na terenie Polski Środkowej. Wzbudziły zainteresowanie i stały się obiektem badań wielu naukowców z różnych ośrodków akademickich.
Następnie Rada przeprowadziła oględziny w rezerwacie przyrody Wolbórka, którego celem ochrony jest zachowanie fragmentu naturalnego lasu olszowego oraz źródeł rzeki Wolbórki oraz Molenda, który został wyznaczony w celu zachowania fragmentu pierwotnego lasu mieszanego, gdzie jodła, buk i świerk występują w pobliżu granicy ich zasięgu.
Posiedzenie Regionalnej Rady Ochrony Przyrody zostało zakończone podsumowaniem, które odbyło się w punkcie edukacyjnym w Leśnictwie Tuszyn, w Nadleśnictwie Kolumna.
Fot.: Katarzyna Bolewska