O ssakach podczas konferencji w Łodzi
W dniach 10-12 maja 2019 r. na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się VII Ogólnopolska Studencka Konferencja Teriologiczna. Patronem honorowym konferencji jest m.in. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi. Tym samym udział w wydarzeniu wziął Michał Ciepłucha – Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi, Regionalny Konserwator Przyrody.
Konferencja adresowana jest do studentów i doktorantów jednostek naukowych z całej Polski, przedstawicieli ośrodków badawczych oraz organizacji pozarządowych i społecznych. Celem wydarzenia jest przedstawienie wyników badań, poszerzenie horyzontów naukowych i zdobycie wiedzy, a także wymiana opinii i doświadczeń.
Tematyka przygotowanych przez uczestników prezentacji i posterów obejmuje kwestie związane z biologią, ekologią i ochroną różnych gatunków ssaków, a także genetyką czy problematycznymi zagadnieniami związanymi z utrzymaniem ssaków w warunkach hodowlanych. Ponadto, uczestnicy konferencji mają możliwość udziału w warsztatach z udzielania pierwszej pomocy zwierzętom, a także zwiedzić Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego.
Wykłady plenarne wygłosili: dr Katarzyna Janik-Superson z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, lek. wet. Izabela Całus opiekująca się Ośrodkiem Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Mysikrólik”, dr Iwona Pawliczka vel Pawlik, kierownik Stacji Morskiej w Helu Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz mgr Piotr Chmielewski – przedstawiciel WWF Polska.
Opiekę merytoryczną nad wydarzeniem objął: Dziekan Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Andrzej Kruk, prezes Polskiego Towarzystwa Etologicznego prof. dr hab. Ewa J. Godzińska z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN w Warszawie, dr Magdalena Janiszewska z Łódzkiego Ogrodu Zoologicznego, dr Robert Mysłajek z Instytutu Genetyki i Biotechnologii UW, dr Katarzyna Majecka z Katedry Zoologii Doświadczalnej i Biologii Ewolucyjnej UŁ, dr Janusz Hejduk z Katedry Badania Różnorodności Biologicznej, Dydaktyki i Bioedukacji Uniwersytetu Łódzkiego.
Organizatorem wydarzenia był Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Patronat nad konferencją sprawowali także: Polskie Towarzystwo Etologiczne, Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”, Fundacja WWF, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi.
Fot.: RDOŚ w Łodzi