XI Powiatowe Miodobranie w Żelechlinku
10 czerwca br. w Żelechlinku odbyło się XI Powiatowe Miodobranie. W imprezie uczestniczył Kazimierz Perek Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi.
Organizowana każdego roku impreza ma już swoją rangę, tradycję oraz ambitne cele edukacyjne. Jest to wydarzenie, które od lat przyciąga pszczelarzy, miłośników miodu, ale także wszystkich zainteresowanych ochroną przyrody oraz edukacją ekologiczną terenów wiejskich.
Tegoroczna edycja imprezy tradycyjnie została zainaugurowana uroczystą sesją Rady Gminy Żelechlinek, w trakcie której Pani prof. dr hab. Aneta Strachecka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przedstawiła wykład na temat niezwykłych właściwości prozdrowotnych miodu. Kolejnym ważnym elementem było nabożeństwo w kościele pw. Św. Bartłomieja Apostoła w intencji pszczelarzy. Następnie odbyło się otwarcie sceny letniej oraz występy artystyczne. Istotnym elementem był konkurs kół gospodyń powiatu tomaszowskiego na najlepszą potrawę z miodem. W trakcie trwającego cały dzień festynu lokalni pszczelarze mieli okazję zaprezentować swoje produkty, opowiedzieć o swojej pracy oraz przekazywanych z pokolenia na pokolenie zwyczajach.
Rola, jaką pszczoły odgrywają w przyrodzie jest nie do przecenienia. Ich doskonale skoordynowana praca ma znaczenie nie tylko dla funkcjonowania rolnictwa, ale także dla zachowania równowagi w ekosystemie. Działalność człowieka i związane z nią znaczne zanieczyszczenie środowiska negatywnie wpływają na te niezbędne nam owady, tym bardziej więc cenne są wszelkie inicjatywy, które uświadamiają znaczenie pszczół oraz potrzebę ich ochrony.
Powiatowe Miodobranie w Żelechlinku odbyło się już po raz jedenasty. Wydarzenie od lat cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest to impreza, która stwarza doskonałą okazję do krzewienia poczucia lokalnego patriotyzmu, integracji społeczności, promocji regionu, a także - co szczególnie cenne sprzyja dyskusji oraz edukacji ekologicznej.
Pszczoły od zawsze były jedną z najważniejszych części ekosystemu, a także wskaźnikiem jakości środowiska. Zapylanie roślin przez te owady to jedyny sposób na zachowanie ich bioróżnorodności. Znaczenie roli odgrywanej przez pszczoły w ekosystemie jest bardzo istotne ze względu na degradacja środowiska i zanikanie coraz większej ilości gatunków roślin.
Cierpliwa praca pszczół ma olbrzymie znaczenie dla produkcji żywności, w uprawach rolnych i sadowniczych. Ważną rolę odgrywają również w dziedzinie leśnictwa. Owady te przyczyniają się do zwiększenia ilości zdrowych nasion potrzebnych przy odnowieniu lasu jak i do zwiększenia urodzaju leśnych owoców. Dlatego tak ważna jest budowanie świadomości społecznej na temat roli jaką pszczoła miodna odgrywa w naszym środowisku i jak ważna jest jej ochrona.
Fot.: iStockphoto.com/florintt