Zabiegi ochrony czynnej w rezerwacie przyrody Polana Siwica
Pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi we współpracy z Nadleśnictwem Skierniewice przeprowadzili zabiegi ochrony czynnej w rezerwacie przyrody Polana Siwica. Na powierzchni 20 hektarów wykoszono roślinność zielną, a także usunięto siewki oraz odrosty drzew i krzewów. Powstała biomasa została wywieziona poza teren rezerwatu.
Rezerwat przyrody Polana Siwica położony jest w granicach Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, na gruntach zarządzanych przez Nadleśnictwo Skierniewice. Rezerwat został wyznaczony w 1998 r. w celu zachowania charakterystycznej dla Puszczy Bolimowskiej śródleśnej polany ze zbiorowiskami roślinności łąkowej i torfowej, które są ostoją rzadkich i chronionych gatunków roślin i zwierząt, a szczególnie owadów. Śródleśne położenie łąk oraz brak koszenia i wypasania powoduje ich zarastanie przez drzewa i krzewy. Jest to jedno z głównych zagrożeń dla występujących tam gatunków roślin i zwierząt oraz ich siedlisk. Jest to również przeszkoda dla siedlisk przyrodniczych, które są chronione na obszarze Natura 2000 Polany Puszczy Bolimowskiej PLH100028, ponieważ Polana Siwica stanowi istotną część tego obszaru.
Aby przeciwdziałać sukcesji naturalnej, która powoduje zarastanie polany zaroślami wierzbowymi, krzewami i drzewami, a także dla ochrony cennych gatunków, ich siedlisk oraz siedlisk przyrodniczych, konieczne jest sukcesywne wykaszanie łąk.
W 2016 r. zabiegi ochrony czynnej na wymienionym obszarze wykonano w ramach realizacji podzadania Czynna ochrona rezerwatów przyrody i obszarów Natura 2000 w województwie łódzkim. Środki na ten cel zostały pozyskane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Wykonawcę wyłoniono w drodze przetargu.
Powyższe działanie wykonano przy ścisłej współpracy z Nadleśnictwem Skierniewice, którego przedstawiciele z dużym zaangażowaniem uczestniczyli na każdym etapie prac.
Fot.: RDOŚ w Łodzi